Skiepai

Skiepai yra laikomi saugiausia ir patikimiausia apsauga nuo gyvybei pavojingų užkrečiamųjų ligų (infekcijų). Taip apsaugomas ne tik žmogus, bet ir visuomenei sukuriama saugi aplinka.

Kiekviena vakcina yra skiriama apsaugoti žmogaus organizmą nuo konkrečios ligos (infekcijos) visą gyvenimą arba tam tikrą laikotarpį.

Bendra informacija

Pagal LR Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytą tvarką bet koks skiepijimas (imunoprofilaktika) UAB „Šeimos sveikatos centre“ atliekamas tik po šeimos arba vaikų ligų gydytojo apžiūros.

Tai būtina, nes atsižvelgdamas į skiepą, esamą paciento būklę, jo ligos istoriją ir kitus rizikos veiksnius, gydytojas siunčia skiepytis arba pateikia savo rekomendacijas, kada skiepyti ir koks skiepas yra tinkamiausias. Be to, gydytojas paaiškina apie retas, tačiau galimas organizmo reakcijas ar komplikacijas po skiepijimo.

Vadovaujantis LR pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo (Žin., 1996, Nr.102 2317; 1998, Nr. 52-1425) 8 straipsnio reikalavimais, imunoprofilaktika teikiama, pasirašius pacientui (arba paciento atstovui) sutikimą skiepytis.

Skiepija atitinkamos specializacijos specialiai apmokytas medicinos personalas (bendros praktikos slaugytojos).

Suaugusiųjų imunoprofilaktikos išlaidos apmokamos valstybės (tam tikrais atvejais), savivaldybės, darbdavių ar pačių gyventojų lėšomis. Šios išlaidos gali būti kompensuojamos pagal Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymą Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka ir pagal epideminę situaciją.

 

UAB „Šeimos sveikatos centro“ pacientai gali pasiskiepyti nemokamai:

  • pagal nacionalinį vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių vaikai iki 18 metų nemokamai skiepijami nuo 14 užkrečiamųjų ligų (nuo tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, pneumokokinės infekcijos, tymų, epideminio parotito, raudonukės, žmogaus papilomos viruso, B tipo meningokoko, rotaviruso). Šiame kalendoriuje nurodyta, kuriuo amžiaus laikotarpiu palankiausia skiepyti, kad organizme geriausiai susiformuotų imunitetas ligoms, kurios vaikams yra pavojingiausios. Apie skiepus pažymima individualiame paciento dokumente (ambulatorinėje kortelėje, skiepų pase
  • kas 10 metų suaugę pacientai PSDF lėšomis yra skiepijami nuo difterijos ir stabligės;
  • asmenys, priklausantys rizikos grupei, nemokamai skiepijami nuo gripo ir nuo pneumokokinės infekcijos.

 

Rizikos grupei, kuri nemokamai skiepijama nuo gripo, priskiriami:

  • 65 metų ir vyresni asmenys;
  • nėščiosios;
  • asmenys iki 65 metų, sergantys vėžiu, lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, plaučių, inkstų ligomis, bronchine astma ir kt. ligomis;
  • asmenys, kurie gyvena socialinės globos ir slaugos įstaigose;
  • sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.

Egzistuoja infekcijos, kurių vakcinų PSDF nekompensuoja, tačiau gydytojai rekomenduoja pasiskiepyti ir nuo jų. Tuomet įstaigos pacientai gali rinktis mokamus skiepus.

Svarbu žinoti, kad nereikėtų skiepytis vartojant vaistus, kurie slopina imuninę sistemą, atliekant onkologinėms ligoms taikomą chemoterapinį gydymą arba bet kurios kitos ligos ūmiu periodu. Todėl asmenys, norintys pasiskiepyti nuo bet kurios infekcijos, turi pereiti šeimos (vaikų ligų) gydytojo apžiūrą kad nurodytų, kokia konkrečia vakcina skiepyti rekomenduojama.

Pasirinkus mokamus skiepus, pacientams, prisirašiusiems prie UAB „Šeimos sveikatos centras“, reikia mokėti tik už vakciną. Skiepijimas ir gydytojo konsultacija papildomai nekainuoja.

Skiepų sarašas: